OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Trpasličie králiky

Potrava

VHODNÉ KRMIVO

Potrava tvorí základ chovu akéhokoľvek zvieraťa. Aj pre chov králika je dôležité chovať ho kvalitnou stravou. Kedže sú predkovia králikov výlučne bylinožravci, v králičom jedálničku by ste nemali vynechať nasledovnú potravu. Skôr si však preštudujte zásady kŕmenia :)

ZÁSADY KŔMENIA: pokiaľ nieje váš králiček navyknutý na šťavnatú potravu (zelenina a ovocie) začínajte s podávaním tejto potravy postupne a po malých množstvách. Najlepšie je podávať denne iba malý kúsok jablka alebo šalátu. Prvý týždeň podávajte iba malé množstvo, ktoré neskôr postupne zvyšujte. Nezabúdajte však, že s šalátom opatrne i keď bude králik navyknuté na väčšie množstvo, pretože šalát zvykne spôsobovať hnačku.

SENO: práve seno tvorí základ potravy králika a preto by malo byť v klietke k dispozícií po celý deň ( 24 hod.) Je to cenný zdroj vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev. Veľmi dôležité je kvalitné seno, ktoré ľahko rozpoznáte podľa čerstvej vôňe. V jarnom a letnom období si môžete seno aj nasušiť. Nezabúdajte ale, že si musíte nájsť miesto, ktoré nieje znečistené výkalmi iných zvierat (napr. psov).

KRMNÉ ZMESI: ako sú rozličné obilniny a granule si v súčastnosti môžete zakúpiť v nádherných lákavých obaloch. Mnohé z nich však obsahujú prísady, ktoré niesú pre králiky až také vhodné. Sú to napríklad hrozienka a oriešky s ktorými sa králik v prírode vôbec nestretne. Nie príliš vhodné sú taktiež aj slnečnicové semienka, ktoré obsahujú olej. Pri pravidelnom konzumovaní teda dochádza k obezite. Ja z vlastnej skúsenosti kupujem zmesku, ktorá obsahuje: jačmeň, pšenicu, granulové osúšky, ovos, kukuricu, kukuričné vločky, čiernu slnečnicu, slnečnicu žihanú, slnečnicu bielu, hrachové vločky, sušenú mrkvu a sušené kúsky šalátu. Ňufíkovi nielenže chutí, ale obsahuje aj množstvo vitamínov.

ZELENINA: králiky potrebujú k svojmu životu listovú ako aj koreňovú zeleninu. Pri listovej forme však musíme dávať pozor s množstvom, ktoré pokiaľ preženieme môže spôsobiť zdravotné komplikácie, najčastejšie hnačky. Niektoré druhy zeleniny obsahujú zvýšené percento Oxalátov, preto by sa malo podávať množstvo tejto zeleniny v rozumnej forme. Medzi takúto zeleninu patrí napr. šalát, kapusta, brokolica, špenát... Určite, ale túto zeleninu z jedálnička nevylučujte, pretože obsahuje nenahraditeľné množstvo vitamínov..

VHODNÁ ZELENINA:

Brokolica (vitamín A)
Petržlen (vitamín A)
Púpava-listy aj kvety
Špenát
Hrach
Kapusta ( i čínska)
Reďkovky-aj s listami
Ďatelina
Bazalka
Paprika
Malinové listy
Pepermintové listy
Žihľava
Myší chvost
Pastierska kapsička
Mlieč
Hviezdica
Mrkva s čerstvou vňaťou-vitamín A
Uhorka
Paradajka
Kukurica
Šalát (hlávkový, ľadový, len občas)
Čakanka
Mäta
Žerucha
Pepermintové listy

OVOCIE: Ako pochúťku sa zvykne králičkom ponúkať dvakrát až trikrát za týždeň ovocie ako kúsok hrušky, kiwi, melóna... Naopak ovocie nezrelé a ovocie obsahujúce kôstky akú sú čerešne, slivky sa králikom nesmie podávať.

VHODNÉ OVOCIE:

jablko
melón
jahody
pomaranč
hrušky
papayaa
marhuľa
ananás
brusnice
banán (iba vynímočne a v malom množstve!)

mango

kukurica


 

RASTLINY: niesú vhodné divorastúce rastliny, pretože mnohé z nich sú jedovaté. Naopak rastliny vhodné a jedlé nájdete v zozname vhodnej zeleniny uvedenej vyššie.

VETVY: z ovocných stromov len jablko, napr. čerešňa a broskyňa sú po odtrhnutí toxické, preto je potrebné nechať vetvičky "postáť". Okrem iného sú vhodné napr. osika, borovica, i smrek.

 

 

 

Zložky potravy:

Seno

Seno by mal mať králik k dispozícii 24 hodín denne. Je to základná zložka králičej potravy. Seno musí byť kvalitné; neplesnivé, nezatuchnuté, neprašné. Najlepšie je vyrobiť si vlastné seno alebo kupovať seno od chovateľa či pestovateľa. V obchodoch často predávajú nekvalitné seno, ale ak už musíte kupovať v obchode, tak si všímajte dátum výroby a vyberte si čo najčerstvejšie.

Jadrové krmivoJadrové krmivá (zrná obilnín, semená strukovín a olejnín, granuly)

Jadrové krmivá môžete kupovať už hotové alebo si sami zostaviť zmes, ktorá by mala obsahovať najviac ovsa (je vhodný na udržanie štíhlej línie a peknej srsti), ďalej jačmeň, pšenicu, kukuricu, hrach, slnečnicu (slnečnicu podávajte hlavne v období pĺznutia - obsahuje veľa tukov potrebných pre peknú zdravú srsť)... Denná dávka jadrového krmiva je 2 - 3 pol. lyžice. Veľké dávky jadrového krmiva spôsobujú tučnotu zvieratka.



Zelené krmivá (rôzne buriny, trávy)

S podávaním zeleného krmiva začínajte na jar a to len po malých dávkach, aby ste predišli tráviacim problémom pri zmene krmiva zo  suchého na zelené. Nedávajte králikom zelené krmivo z miest so zvýšeným počtom áut, psov, chemicky ošetrených, zaparené krmivá. Najvhodnejšie zelené krmivá sú: púpavové listy, žihľava, pýr poľný, pýr plazivý, praslička, skorocel, myší chvostík, lopúch, mlieč, slez, truskavec.
Jedovaté zelené krmivá: rastliny z kyslých a zamokrených lúk, horčeky, mrlíky, bažanky, iskerníky, záružlie, hlaváčiky, peniažtek roľný, blen čierny, ľuľkovec čierny a zlomocný, praslička močiarna, halucha vodná, chren dedinský, čemerica čierna, androméda sivolistá a iné.

Zelenina a ovocie

Vhodné:

mrkva aj s vňaťou,

kaleráb aj s vňaťou,

jablko,

kŕmna repa,

topinambura,

cvikla,

zemiaky - nenaklíčené,

paprika,

uhorka,

listy z karfiolu,

melón,

jahody,

vysušená kukurica

hruška (ale pozor - nafukuje),

občas aj tropické ovocie (banán, ananás, papaya, pomaranč)

Nevhodné: kučeravý kel,

biela a červená kapusta,

čerešne,

 slivky a ostatné kôstkové ovocie,

karfiol (obsahuje látku, ktorá rozkladá králikom krv)

Nezrelé plody sú pre králiky jedovaté!

Ostatné krmivá

Vetvičky na ohrýzanie (aj s listami)
Vhodné:
z ovocných stromov, breza, dub
Nevhodné: chemicky postrekované vetvičky, tis, borievka, tuja, pre gravidné samice vŕba, jaseň a osika

Suché pečivo
Môžete podávať aj suché pečivo, ale nesmie byť plesnivé ani korenené.
Suché pečivo králiky radi ohlodávajú čím si brúsia zúbky a je menšia pravdepodobnosť že vám budú ohlodávať nábytok.

Mlieko
Na kŕmenie je najvhodnejšie kravské a kozie mlieko. Podáva sa hlavne dojčiacim samiciam. Pri jeho podávaní dodržujte hygienické zásady, dávajte ho do napájačky radšej menej, aby sa neskazilo.

Požieranie vlastného trusu (koprofágia)

Králik vylučuje hlavne v noci mäkký trus, ktorý je mäkší a svetlejší ako normálny trus, obsahuje 3 - 4-krát viac vitamínu B a životne dôležité baktérie, ktoré mu pomáhajú pri trávení potravy. Jeho požieraním si tiež reguluje obsah síry vo svalstve, v mozgu, pečeni a krvi. Králik si týmto trusom naplní obsah žalúdka asi do jednej tretiny. Koprofágia prebieha v noci a pri jej zastavení nastávajú ochorenia.

 

 

 
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok